niedziela, 23 maja 2010

Bitwa pod Termopilami

Pod Termopilami doszło do pierwszego poważnego starcia podczas drugiej wojny grecko-perskiej. Przeogromną armią perską dowodził sam król Kserkses I. Armia składała się z ok. 135 tyś. wojowników, 1200 trier oraz 13. tyś małych statków transportowych. Tak wielka armia posuwała się mozolnie pośród greckiego, górzystego terenu co dało Grekom dużo czasu na zorganizowanie obrony. Około 7 tyś. wojowników greckich zastawiło wąwóz w Termopilach i czekało na nadejście o wiele liczebniejszego nieprzyjaciela.
Pierwszego dnia bitwy oddziały perskie przelewały się przez wąskie gardło między skałami, by paść pod ciosami greckich falang. Kserkses widząc nieporadność swoich wojowników wysłał do walki najlepszy oddział w całej Azji - Nieśmiertelnych. Ale i oni również na nic się zdali. Grecy nieugięcie bronili przesmyku.
Kiedy wydawało się, że Grecy obronią swoich terenów, zdrajca Efialtes powiedział Kserksesowi o ukrytej ścieżce prowadzącej na tyły Greków. Kserkses wysłał tam Nieśmiertelnych.
Kiedy te wieści doszły do Leonidasa, odwołał on wszystkie wojska i sam na czele trzystu wojowników ze Sparty bronił się do samego końca. Wszyscy Spartanie zginęli. 
W całej bitwie zginęło ok. 4 tyś. wojowników z Grecji (w tym 2 tyś. niewolników spartańskich) oraz ok. 30 tyś. Persów. Grecy przegrali, ale ta bitwa zadecydowała o losach całej wojny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz